MOPP, wyprodukowany w połowie lat 60-tych XX wieku, był pierwszą kombinacją leków stosowanych w leczeniu ziarnicy złośliwej, która przyniosła wyraźne pozytywne rezultaty leczenia.
Dane statystyczne prowadzone przez ostatnie trzydzieści lat wykazują, że kombinacja ABVD daje lepsze wyniki w leczeniu ziarnicy złośliwej. W dzisiejszych czasach MOPP stosowany jest jako metoda "ratunkowa" po nawrocie choroby lub w przypadku gdy pacjent jest uczulony na któryś ze składników ABVD, ma problemy z sercem lub płucami, co jednoznacznie wyklucza stosowanie kombinacji ABVD.
Lekarz decydujący o zastosowaniu tej metody powinien zostać poinformowany o Twoich problemach zdrowotnych mających znaczenie podczas leczenia wyżej wymienionymi lekami, ważne jest też czy kobieta chora na ziarnicę złośliwą jest w ciąży.
MOPP może spowodować trwałą niepłodność. Jeśli istnieje chociaż niewielka szansa na zostawienie nasienia w banku spermy - zrób to. Może to być jedyna okazja, byś miał w przyszłości naturalne potomstwo.
Leki mogą spowodować utratę włosów. Można zaopatrzyć się w perukę, która jest refundowana - zapytaj o nią swojego lekarza. Prokarbazyna powoduje dużą nadwrażliwość skóry ludzkiej na promienie słoneczne.
MOPP podawany jest w cyklach trwających 4 tygodnie. Leczenie trwa najczęściej 6 cykli, jednak ich ilość może być różna, jest opracowywana przez lekarza i nie masz na nią wpływu. Dawki leków zastosowane podczas leczenia określane są na podstawie objętości Twojego ciała.
Dwa składniki chemioterapii najczęściej podawane są w formie wlewu dożylnego. Jeśli pojawi się ból lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia powinieneś poprosić pielęgniarkę lub lekarza o spowolnienie tempa spływania leku. Dwa pozostałe składniki terapii będziesz przyjmować w formie tabletek w przeciągu kilku dni. Prawdopodobnie otrzymasz także leki zmniejszające efekty uboczne chemioterapii - wymioty i problemy żołądkowe.
Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek efekty uboczne podczas podawania leków powinieneś od razu powiadomić o tym pielęgniarkę (na oddziale dziennym) lub lekarza (w klinice). Najczęściej pojawia się oziębienie organizmu (pomaga okrycie się kocem), częsta potrzeba oddawania moczu. Ból lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia wenflonu powinno być zgłoszone jak najszybciej.
O czym powinieneś pamiętać? |
- Pij jak najwięcej napojów. Niektóre leki moga powodować zaparcia, poproś lekarza o leki wspomagające.
- Pytaj lekarza o leki przeciwbólowe, które chciałbyś stosować podczas przerwy w chemioterapii, gdy będziesz w domu. Niektóre z nich rozrzedzają krew, co nie jest wskazane podczas chemioterapii.
- spytaj lekarza co możesz jeść, a czego nie. Jeden ze składników MOPP wchodzi w reakcje z niektórymi potrawami!
- Jeden ze składników MOPP powoduje zmiany nastroju, a także zmiany w wyglądzie ciała. Spytaj lekarza jak sobie z tym radzić.
- chemioterapia może powodować mdłości, nudności, wymioty i utratę apetytu. Lekarz może przepisać Ci leki przeciwwymiotne, które możesz stosować w domu.
- Nienaturalne zmęczenie organizmu jest najczęściej spotykane u chorych podczas chemioterapii. Odpoczywaj jak najwięcej i nie przemęczaj się. Twoi bliscy z pewnością zrozumieją Twoje "nowe" potrzeby.
- Kolejny wlew może zostać przesunięty, jeśli będziesz mieć niewystarczającą ilość białych krwinek. Ich ilość może zostać podwyższona przez leki stymulujące produkcję granulocytów w szpiku kostnym. Jeśli zajdzie potrzeba, będziesz musiał je przyjmować. Efektem ubocznym przyjmowania czynników wzrostu jest ból w miejscach, które będą stymulowane do produkcji nowych krwinek (najczęściej kręgosłup). Pomogą Ci wtedy silne leki przeciwbólowe.
- Zwróć szczególną uwagę na efekty uboczne i zwiększone interakcje chemioterapii. Dowiedz się jak im zapobiec.
- Leczenie metodą MOPP zwiększa ryzyko nawrotu choroby (lub powstania białaczki). Ryzyko wynosi 3% w ciągu 5-9 lat po zakończeniu leczenia.
PAMIĘTAJ:
Strona internetowa nie zastąpi Ci kontaktu z Twoim lekarzem prowadzącym. Wszystko co uważasz za ważne zapisz sobie na kartce i przy najbliższej wizycie porozmawiaj z nim na interesujące Cię tematy. Prywatne wypowiedzi internautów, które znajdziesz w komentarzach, księdze gości, na forum dyskusyjnym czy blogach mogą być niepełne, nie dotyczyć Twojego ośrodka leczniczego a także Twojego stadium klinicznego i obrazu chorobowego, co może oznaczać, że Twoje leczenie może przebiegać całkiem inaczej.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.
_______________________________________________________________ Komentarze internautów dotyczące tego tekstu. Napisz własną opinię / zobacz więcej opinii.
Brak wypowiedzi w wybranej kategorii |