SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Adt

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 83
ogółem: 8821280
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
Mleczna szyba i zrosty w płucach po radioterapii
202013-03-04 07:55
autor: Rodzynka, dodał 2013-02-26 22:22komentuj

Dzisiaj odebrałam wyniki tomografu i na szczęście lekarz powiedział, że nic nie świadczy o wznowie, choć pewność uzyskam (albo i nie) dopiero na PECie planowanym na kwiecień. Jednak trochę mnie przeraziła litania cudów w klacie. Pomijam, że masa guza obecnie (czyli po leczeniu) wynosi 10 cm na 8 cm, to na dodatek są takie wzmianki:
- zmiany o typie "mlecznej szyby" w płucach
- zmiany o typie rozstrzeni w płucach
- zrosty i zagęszczenia pasmowate w płucach

I na dodatek: w trzonie kręgu Th9 widoczne ognisko rozrzedzenia struktury kostnej.

Wizytę u pulmunologa mam dopiero pod koniec marca. Czy ktoś z Was miał takie kwiatki???? Co dalej? Można z tym normalnie (w miarę przynajmniej) funkcjonować?

autor: Lena, dodał 2013-02-27 13:02komentuj

> O 22:22, dnia 2013-02-26 Rodzynka napisał(-a):
> Dzisiaj odebrałam wyniki tomografu i na szczęście lekarz powiedział, że nic nie świadczy o wznowie, choć pewność uzyskam (albo i nie) dopiero na PECie planowanym na kwiecień. Jednak trochę mnie przeraziła litania cudów w klacie. Pomijam, że masa guza obecnie (czyli po leczeniu) wynosi 10 cm na 8 cm, to na dodatek są takie wzmianki:
> - zmiany o typie "mlecznej szyby" w płucach
> - zmiany o typie rozstrzeni w płucach
> - zrosty i zagęszczenia pasmowate w płucach
>
> I na dodatek: w trzonie kręgu Th9 widoczne ognisko rozrzedzenia struktury kostnej.
>
> Wizytę u pulmunologa mam dopiero pod koniec marca. Czy ktoś z Was miał takie kwiatki???? Co dalej? Można z tym normalnie (w miarę przynajmniej) funkcjonować?

Rodzynka spokojnie, mleczna szyba może być przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, zrosty w płucach też się zdarzają, nie martw się na zapas.

Czy przed leczeniem miałaś zajęty krąg TH9? Jakiś rozlany wzrost metabolizmu?

+0

autor: Rodzynka, dodał 2013-02-27 16:11komentuj

> O 13:02, dnia 2013-02-27 Lena napisał(-a):

> Czy przed leczeniem miałaś zajęty krąg TH9? Jakiś rozlany wzrost metabolizmu?

Nie, miałam tylko olbrzymi guz w klacie. Lekarz powiedział, że ten krąg to pewnie po sterydach, tzn ja tak to zrozumiałam. Teraz to był tomograf, więc nic nie mówi o wzroście metabolizmu. Pet dopiero w kwietniu, wtedy miną trzy miesiące od radio.

Nie przejęłabym się tym, gdyby nie to że od jakiegoś tygodnia dosłownie boli mnie skóra na plecach i klacie, cała. Jakaś drażliwość na wszystko, a po dniu spędzonym przy pracy (przy biurku) ledwie się ruszam, tak boli. Ciekawa jestem, czy to może mieć związek z tym kręgiem, czy z osteoporozą i innymi kwiatkami po leczeniu. Mam nadzieję, że to nie choroba robi akuku :-/

+0

autor: PabloP, dodał 2013-02-27 22:41komentuj

Miałem podobny problem po chemii (cyt. "zmiany o charakterze mlecznej szyby"). Pulmonolog przepisał metypred (jakaś niska dawka), który brałem przez 2 miesiące. Po 3 miesiącach od zakończenia kuracji, tomografia nie wykazała żadnych zmian chorobowych w płucach:)

+0

autor: Karina, dodał 2013-02-28 14:31komentuj

Ten bol skory to niestety w niektórych przypadkach skutek uboczny po radio. W trakcie radio niewiele dzialo mi się ze skora, ale około 6 tygodni po naswietlaniu skora zaczela mnie bolec i piec i to nawet nie w okolicach gdzie było promieniowanie, czyli okolice srodpiersia. Tylko ramiona, klatka piersiowa i brzuch. Trwalo to 2 tygodnie, potem minelo. Skora była tak wrazliwa i bolaca, ze miałam problemy z ubieraniem się. Przez 3 dni miała problemy z zoladkiem. Mój radiolog powiedział, ze radio może się jeszcze rozchodzić i wywolywac skutki trochę jak "choroba popromienna". Tez miałam PET 3 miesiące po radio, niestety pozytywny :(

+0

autor: Rodzynka, dodał 2013-02-28 15:23komentuj

Pablo, na myśl o sterydach chce mi się płakać. Choćby nie wiem co to nie będę ich jadła. Przynajmniej teraz. WIzytę u pulmunologa mam za kilka tygodni, dowiem się więcej.

> O 14:31, dnia 2013-02-28 Karina napisał(-a):
> Ten bol skory to niestety w niektórych przypadkach skutek uboczny po radio. W trakcie radio niewiele dzialo mi się ze skora, ale około 6 tygodni po naswietlaniu skora zaczela mnie bolec i piec i to nawet nie w okolicach gdzie było promieniowanie, czyli okolice srodpiersia. Tylko ramiona, klatka piersiowa i brzuch. Trwalo to 2 tygodnie, potem minelo. Skora była tak wrazliwa i bolaca, ze miałam problemy z ubieraniem się. Przez 3 dni miała problemy z zoladkiem. Mój radiolog powiedział, ze radio może się jeszcze rozchodzić i wywolywac skutki trochę jak "choroba popromienna". Tez miałam PET 3 miesiące po radio, niestety pozytywny :(

Karina, czyli radio nie pomogło u Ciebie na gada?

Bardzo mnie uspokoiłaś informacją o tych bólach skóry. Już sobie wkręcałam cuda wianki. Jest dokładnie tak jak piszesz - boli nawet przy ubieraniu się. Plecy, brzuch, ramiona. Jestem ponad 2 miesiące po zakończeniu radioterapii. Mam nadzieję, że to samo minie.

+0

autor: Karina, dodał 2013-02-28 23:51komentuj

U mnie radio nie pomogla, podobnie jak 3 rozne schematy chemii. Pociesze Cie, ze już 2 tygodnie po zakończonej radioterpii typowe objawy ziarnicowe, jak poty nocne wrocily. Ty z tego co piszesz nie masz zadnych innych objawow.
Pozdrawiam

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 09:00komentuj

> O 23:51, dnia 2013-02-28 Karina napisał(-a):
> U mnie radio nie pomogla, podobnie jak 3 rozne schematy chemii. Pociesze Cie, ze już 2 tygodnie po zakończonej radioterpii typowe objawy ziarnicowe, jak poty nocne wrocily. Ty z tego co piszesz nie masz zadnych innych objawow.
> Pozdrawiam

...Ech!!! U mnie też chyba szykuje się wznowa. Po 6 BEACOP esk. i badaniu PET w listopadzie było w porządku - "obraz PET/TK stabilny-zmiany w klatce piersiowej po stronie prawej nietypowe z punktu widzenia metabolicznego i morfologicznego dla aktywnej postaci chłoniaka" - i nic nie pisali już o żadnym guzie. 29 grudnia zakończyłem radioterapię konsolidacyjną, a w połowie lutego pojawiły się stany podgorączkowe, zrobiłem badania krwi a tam OB=50, CRP=34, zaraz zrobiłem RTG a tam guzowate poszerzenie wnęk płucnych.
Czyli szykuje się wznowa a miało być tak pięknie.

+0

autor: Lena, dodał 2013-03-01 09:55komentuj

Karina, szybownik, taka szybka wznowa??? To raczej złe leczenie. Jaki mieliście stopień? Jak wyglądało leczenie? Jak często były robione tk/pet? Ktoś monitorował w czasie leczenia postępy czy raczej dajemy 6abvd, a potem się zobaczy co dalej?

U mnie w ośrodku jest taka zasada, że robi się pet przed leczeniem, potem po pierwszym cyklu i ocena czy guzy się zmniejszają i czy suvmaxy są na poziomie wątroby lub niższe. Następnie pet po drugim cyklu. Jeżeli guzy znów się zmniejszają, a suv maxy są poniżej mbps (ok. 1,5-2) to kontynuuje się abvd, a jak nie to zmiana chemii, bo to oznacza, że jest słaba odpowiedź na leczenie.

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 11:06komentuj

> O 09:55, dnia 2013-03-01 Lena napisał(-a):
> Karina, szybownik, taka szybka wznowa??? To raczej złe leczenie. Jaki mieliście stopień? Jak wyglądało leczenie? Jak często były robione tk/pet? Ktoś monitorował w czasie leczenia postępy czy raczej dajemy 6abvd, a potem się zobaczy co dalej?
>
> U mnie w ośrodku jest taka zasada, że robi się pet przed leczeniem, potem po pierwszym cyklu i ocena czy guzy się zmniejszają i czy suvmaxy są na poziomie wątroby lub niższe. Następnie pet po drugim cyklu. Jeżeli guzy znów się zmniejszają, a suv maxy są poniżej mbps (ok. 1,5-2) to kontynuuje się abvd, a jak nie to zmiana chemii, bo to oznacza, że jest słaba odpowiedź na leczenie.

.... U mnie był guz w śródpiersiu 16cm PET był po 3 cyklu i wtedy guz zmniejszył się do 10cm a SUL peak 2,16 i jak napisali obraz odpowiada naciekowi płuca prawego ze śladową aktywnością metaboliczną. Drugi PET był po miesiącu po ostatniej chemii i już o żadnych guzach nie było mowy

+0

autor: Lena, dodał 2013-03-01 11:26komentuj

> .... U mnie był guz w śródpiersiu 16cm PET był po 3 cyklu i wtedy guz zmniejszył się do 10cm a SUL peak 2,16 i jak napisali obraz odpowiada naciekowi płuca prawego ze śladową aktywnością metaboliczną. Drugi PET był po miesiącu po ostatniej chemii i już o żadnych guzach nie było mowy

Szybwonik, skoro po ostatniej chemii było ok to co się działo dalej? Miałeś radio? A potem była wznowa?

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 11:42komentuj

> O 11:26, dnia 2013-03-01 Lena napisał(-a):
> > .... U mnie był guz w śródpiersiu 16cm PET był po 3 cyklu i wtedy guz zmniejszył się do 10cm a SUL peak 2,16 i jak napisali obraz odpowiada naciekowi płuca prawego ze śladową aktywnością metaboliczną. Drugi PET był po miesiącu po ostatniej chemii i już o żadnych guzach nie było mowy
>
> Szybwonik, skoro po ostatniej chemii było ok to co się działo dalej? Miałeś radio? A potem była wznowa?

... jak pisałem wcześniej radio skończyłem 29.12 w połowie stycznia br miałem lekką infekcje hematolog przepisał trzydniowy antybiotyk i było ok. Ale w połowie lutego wróciły stany podgorączkowe do 37.5, wczoraj skończyłem brać antybiotyk (7 dni) i stany podgorączkowe nie minęły, do tego okropny kaszel. Martwi mnie wysokie OB i CRP no i te guzowato poszerzone wnęki płucne (tam są po 3 węzełki z każdej strony-tak anatomicznie). Dokładnie jeszcze nie wiem czy to na 100% wznowa, może to jeszcze jakaś reakcja po radio sam nie wiem. 7.03 ma wizytę u hematologa i pewnie w końcu marca PET to się wszystko wyjaśni. Na razie jak dla mnie nie ciekawie to wygląda

+0

autor: Rodzynka, dodał 2013-03-01 12:14komentuj

A sam robiłes sobie OB i CRP, czy dostałeś skierowanie na te badania od lekarza? Pytam, bo akurat po radioterapii mogą być podwyższone te parametry. Dlatego m.in czeka się 3 miesiące na PET po radio, żeby cała (w naszym wypadku) klata nie świeciła. Też mam PETa mniej więcej wtedy, kiedy Ty. Na razie w tomografii wyszły mi niezłe kwiatki, ale lekarz mówi, że nic w wynikach nie świadczy o wznowie. Trzeba myślec pozytywnie!

+0

autor: Rodzynka, dodał 2013-03-01 12:16komentuj

Teraz jeszcze doczytałam o tych zmianach guzowatych, o któych piszesz. Czy to przypadkiem nie są zmiany resztkowe? Jeśli miałeś wielkiego gada, to raczej nie nastawiaj się na to, że on zniknie w 100 proc. Widzę, że zaczynaliśmy z podobnym kalibrem (u mnie 16 cmx14x10).

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 12:30komentuj+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 12:30komentuj

> O 12:16, dnia 2013-03-01 Rodzynka napisał(-a):
> Teraz jeszcze doczytałam o tych zmianach guzowatych, o któych piszesz. Czy to przypadkiem nie są zmiany resztkowe? Jeśli miałeś wielkiego gada, to raczej nie nastawiaj się na to, że on zniknie w 100 proc. Widzę, że zaczynaliśmy z podobnym kalibrem (u mnie 16 cmx14x10).

...Tak OB i CRP i jeszcze LDH sam sobie robiłem tzn poszedłem do lekarki rodzinnej w LUXMED i powiedziałem co chcę i już. Jak były wyniki to zastanawiałem się czy nie zrobić TK ale przekonała mnie że jak mam PET to RTG wystarczy i tak zrobiłem. Z masą resztkową tak może być tylko dlaczego na ostatnim PET/TK nic o tym nie pisali. Sam jak odebrałem opis to się chciałem kłócić co to za opis. Ale że nie miałem z kim to pojechałem do "mojego" hematologa i jak zwróciłem mu uwagę że ten opis jest coś nie teges bo nie ma tam ile tego guza zostało, to zrobił wielkie oczy i stwierdził ze skoro nie piszą tzn. nic tam nie ma.
A z tym kalibrem guza to byłaś lepsza - mój 16x14x9cm.
Oby PET był u ciebie dobry!!!!

+0

autor: Lena, dodał 2013-03-01 12:44komentuj

Hm...tak czytam i wygląda na to, że nie ma u Was żadnej wznowy tylko różne skutki chemio i radio :) Nie panikujcie i dajcie znać jak wyniki peta :) życzę samych dobrych wieści :) Niedługo kończę chemię i mam mega suchy kaszel. Boję się, że w moich płucach dzieją się jakieś cuda.

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 13:32komentuj

> O 12:44, dnia 2013-03-01 Lena napisał(-a):
> Hm...tak czytam i wygląda na to, że nie ma u Was żadnej wznowy tylko różne skutki chemio i radio :) Nie panikujcie i dajcie znać jak wyniki peta :) życzę samych dobrych wieści :) Niedługo kończę chemię i mam mega suchy kaszel. Boję się, że w moich płucach dzieją się jakieś cuda.

....Obyś była dobrym prorokiem. A co do płuc to po takim leczeniu każdy coś tam ma. U mnie w prawym płucu pełno zwłóknień, zrostów i niedodma. Nawet na lewym, które było czyste przed leczeniem teraz są jakieś pasma zwłóknień.
A czy planujesz jakieś badania odnośnie samych płuc: jakaś spirometria, gazometria, bronchoskopia?

+0

autor: Lena, dodał 2013-03-01 14:13komentuj

> ....Obyś była dobrym prorokiem. A co do płuc to po takim leczeniu każdy coś tam ma. U mnie w prawym płucu pełno zwłóknień, zrostów i niedodma. Nawet na lewym, które było czyste przed leczeniem teraz są jakieś pasma zwłóknień.
> A czy planujesz jakieś badania odnośnie samych płuc: jakaś spirometria, gazometria, bronchoskopia?

Na razie kończę abvd, potem radio, a badania po całym leczeniu (pet, echo, tarczyca). Mój lekarz za bardzo się nie przejmuje, mówi, że kaszel jest od wyschniętej śluzówki. Zobaczymy jak będzie sprawa wyglądała w wakacje.
A jakie masz objawy problemów z płucami?

+0

autor: szybownik69, dodał 2013-03-01 15:32komentuj

> O 14:13, dnia 2013-03-01 Lena napisał(-a):
> > ....Obyś była dobrym prorokiem. A co do płuc to po takim leczeniu każdy coś tam ma. U mnie w prawym płucu pełno zwłóknień, zrostów i niedodma. Nawet na lewym, które było czyste przed leczeniem teraz są jakieś pasma zwłóknień.
> > A czy planujesz jakieś badania odnośnie samych płuc: jakaś spirometria, gazometria, bronchoskopia?
>
> Na razie kończę abvd, potem radio, a badania po całym leczeniu (pet, echo, tarczyca). Mój lekarz za bardzo się nie przejmuje, mówi, że kaszel jest od wyschniętej śluzówki. Zobaczymy jak będzie sprawa wyglądała w wakacje.
> A jakie masz objawy problemów z płucami?

...Po chemii nawet było dobrze ale po radioterapii kaszel z wydzieliną podbarwiona krwią ale onkolog radioterapeuta mówił że tak może być gdyż goi się to wszystko około 8 tygodni. Też zwracał uwagę na wyschniętą śluzówkę. Ale obecnie kaszel czasami mam taki że myślę że mi płuca z żołądkiem wyskoczą. No i te nieszczęsne stany podgorączkowe.

+0

autor: Aga71, dodał 2013-03-04 07:55komentuj


> ...Po chemii nawet było dobrze ale po radioterapii kaszel z wydzieliną podbarwiona krwią ale onkolog radioterapeuta mówił że tak może być gdyż goi się to wszystko około 8 tygodni. Też zwracał uwagę na wyschniętą śluzówkę. Ale obecnie kaszel czasami mam taki że myślę że mi płuca z żołądkiem wyskoczą. No i te nieszczęsne stany podgorączkowe.
Rozumiem, że ten pET to Gliwice?... mam nadzieję, że to co się u Ciebie dzieje to jakaś infekcja i trzymam za to kciuki:-)
Pozdrawiam

+0Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2019 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :