SPOŁECZNOŚĆ
 kalendarz
ZIARNICA
 Co to za choroba?
  etiologia
  objawy
  rozpoznanie
  klasyfikacja
  historia ZZ

 Jak nas leczą?
  chemioterapia
   abvd
   mopp
  immunoterapia
  radioterapia
  chirurgia
  przeszczep szpiku

 Warto wiedzieć
  afereza
  przeszczep
  cytostatyki
  kontrola
  półpasiec
  USG

 Skutki leczenia
  włosy
  skóra
  pamięć
  płodność
  psychika
  pełna lista

FORUM
wyciąg z netykiety
 ogólne
 czy mam ziarnicę?
 chemioterapia
 radioterapia
 przeszczep
 kulinarnie
 hyde park
wyszukaj na forum
 
najczęściej szukane frazy

OPOWIADANIA
 bez happy endu?
 radioterapia
 nasza ZZ
 pamiętnik Heli
 historia - Anetka
 historia - Baldi
 historia - Binka
 historia - Carinka
 historia - Dzidka
 historia - Tomaszek
 historia - Volcano
 anegdoty

AKTYWNE SONDY
historia sond

Z POLA WALKI
Lista blogów

GALERIE
 ozdrowieńcy
 trzy twarze
 łyso Ci?

Nacheo

WASZE WPISY
 komentarze stron
 księga gości

RÓŻNOŚCI
 archiwum
 tu jesteśmy
 geolokalizacja
 strony użytkowników

LICZNIK
 on-line: 1
gości: 1
użytkowników: 0

dzisiaj: 9
ogółem: 8810406
licznik od: 09.02.2006

TWOJE KONTO
zapomniałem hasła
login:
hasło:

pamiętaj mnie

NIE MASZ KONTA?
załóż sobie
po co mi konto?

zarejestrowanych: 1492

REKLAMA :)

-- OGÓLNE - CHEMIOTERAPIA - RADIOTERAPIA - PRZESZCZEP - HYDE PARK --
: Spis Wiadomości :: Utwórz Nowy Wątek :

- wątki z ostatniego tygodnia - BEZ ODPOWIEDZI -
+ nowe podforum: KULINARNIE +


postówmodyfikacja
Radioterapia protonowa w walce z chloniakiem
52016-12-23 22:11
autor: Paulus77, dodał 2016-06-01 20:20komentuj


Jakis czas temu czytalem o tej najnowszej metodzie napromieniania nowotworow. Polega na doprowadzeniu energii bezposrednio w zmieniony obszar wewnatrz ciala przy jednoczesnej ochronie zdrowych komorek. Zapewnia o 25% wieksza dawke promieniowania wewnatrz zmiany w stosunku do standardowych metod, 40% mniejsze napromienienie tkanki zdrowej mijanej po drodze. Standardowy aparat dziala jak dzida przebijajaca na wylot, protonoterapia kumuluje energie w punkcie z dokladnoscia do dziesiatych czesci milimetra a w przypadku gdy ktos sie poruszy w trakcie zabiegu komputer potrafi natychmiast skorygowac strumien energii.
Pisze sie, ze po takim zabiegu ryzyko nawrotu jest dwukrotnie mniesze a wsrod rekomendowanych chorob widnieja chloniaki. Pierwszy aparat w Polsce, na ktorym mozna robic 700 zabiegow rocznie lezy ponoc odlogiem bo NFZ sie zastanawia czy jest sens jego uzywania (tak samo bylo z pierwszym w Polsce PETem). Cena zabiegu prywatnie 40tys. pln i chyba najblizej w Czechach.

autor: Nuria, dodał 2016-06-01 23:00komentuj

To ten aparat w miejscowości pod Krakowem prawda? Nawet jeśli zakontraktują (coś w tym roku ma się ruszyć) to będą to nowotwory głowy (np. glejaki) i inne będące w okolicy wrażliwych miejsc. Niestety szanse na refundację w chłoniaku są w tej chwili żadne.

+0

autor: Paulus77, dodał 2016-06-01 23:21komentuj

> O 23:00, dnia 2016-06-01 Nuria napisał(-a):
> To ten aparat w miejscowości pod Krakowem prawda? Nawet jeśli zakontraktują (coś w tym roku ma się ruszyć) to będą to nowotwory głowy (np. glejaki) i inne będące w okolicy wrażliwych miejsc. Niestety szanse na refundację w chłoniaku są w tej chwili żadne.

Byc moze Krakow. Jeden taki aparat dziala chyba ale sluzy do usuwania nowotworow w galce ocznej ale ja widzialem ogromne, ktore przypominaja rezonans gdzie sie lezy a na komputerach widac w trakcie zabiegu dokladnie miejsce naswietlania jak na TK. Chloniaki jak najbardziej sie nadaja do takiego leczenia i mam nadzieje ze jak tych aparatow przybedzie to ceny spadna i refundacje beda mozliwe.

+0

autor: waluszka, dodał 2016-06-04 02:39komentuj

Jest to fajna sprawa. U mnie zaplanowano radioterapię i dlatego zainteresowałam się tematem. Koszt 40-50 tys. pln to koszt 4 dawek, stosowanych przy czerniaku gałki ocznej. Przy chłoniakach ilość dawek może być większa i koszt terapii może sięgać 100-150 tys. pln. Nie mniej będę drążyć temat dalej.
Jeszcze nie wyjaśniłam dlaczego tylko 10% pacjentów zakwalifikowanych do standardowej radioterapii nadaje się do protonowej. Jakie są kryteria zakwalifikowania się?

+0

autor: Paulus77, dodał 2016-06-04 12:41komentuj


> O 02:39, dnia 2016-06-04 waluszka napisał(-a):
> Jest to fajna sprawa. U mnie zaplanowano radioterapię i dlatego zainteresowałam się tematem. Koszt 40-50 tys. pln to koszt 4 dawek, stosowanych przy czerniaku gałki ocznej. Przy chłoniakach ilość dawek może być większa i koszt terapii może sięgać 100-150 tys. pln. Nie mniej będę drążyć temat dalej.
> Jeszcze nie wyjaśniłam dlaczego tylko 10% pacjentów zakwalifikowanych do standardowej radioterapii nadaje się do protonowej. Jakie są kryteria zakwalifikowania się?

Nie znam wymogow kwalifikacji, nie wiedzialem ze istnieja. Moze chodzi o rozleglosc zmian, moze nie wszystkie typy nowotworow naswietlaja. czekam na wizyte i zapytam czy nie da sie podzialac na zmiany cyber nozem, jest w Gliwicach i tez dziala selektywnie tylko na chore tkanki.

+0

autor: Lena, dodał 2016-12-23 22:11komentuj

Leczenie może być w całości refundowane:
http://www.rptc.pl/

Super sprawa, warto się zainteresować.

+0Wypowiedzi na forum dyskusyjnym zawierają indywidualne zdanie ich autorów, jeśli nie zgadzasz się z czymś - masz pełne prawo do wypowiadania się. Każdy autor odpowiada za swoje odpowiedzi. Forum dyskusyjne w serwisie ziarnica.pl nie jest miejscem pozwalającym na diagnozy medyczne, może pomóc rozwiać Twoje wątpliwości jednak nie zastąpi fizycznego kontaktu z lekarzem - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to zanotuj je i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ziarnica.pl ma charakter czysto informacyjny i nie jest związana finansowo bądź w jakikolwiek inny sposób z żadnym ośrodkiem medycznym, firmą farmaceutyczną, dystrybutorem leków, paraleków, cudownych soczków czy też organizacjami zajmującymi się "pomocą" chorym na ziarnicę. Utrzymuje się z prywatnych środków. Jeśli chcesz pomóc w jego rozwoju kliknij tutaj.

: (c) 2000-2019 www.ziarnica.pl :: polityka prywatności :: POMOC :: darowizna :: od autora :: statystyka strony :
: copyright - prawa autorskie zastrzeżone :